Aktualności

                                      UWAGA URLOP !  

Drodzy czytelnicy zawiadamiam ,że biblioteka w Siedlęcinie będzie nieczynna od dnia 13. 08. do 31.08. 2018 r. 

 

            WSPOMNIENIE O LUCYLLI  BIENIEK ( 1925-2018)

 

"Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności, która nas obezwładnia i zabiera w nieznane. A kiedy pojawia się , kradnąc ukochaną osobę, przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno, które przypomina nam stale, jacy jesteśmy wobec niej bezsilni."

Lucilla Bieniek od 1961 roku przez 42 lata była bibliotekarką, a potem kierowniczką Wiejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwiszowie . Jej pasjonujący pamiętnik "Jestem przecietną bibliotekarką ..." w 1970 roku uhonorowano trzecią nagrodą w Konkursie na Pamiętniki Działaczy Kultury. W nagrodzonym pamiętniku napisała: Zawsze marzyłam o takiej pracy, gdzie mogłabym stykać się bezpośrednio z ludźmi, dyskutować z młodzieżą, służyć im pomocą. Biblioteka jest u nas jedyną kulturalną placówką. Ktoś mi kiedyś powiedział , że bibliotekarka powinna być urodzoną artystką, kochać piękno i książki .Ja dodam : powinna brać udział we wszystkich imprezach organizowanych na wsi, być ich inicjatorem i żyć życiem wsi.

Napisała ponad dwieście wierszy oraz tekstów patrotycznych i regionalnych piosenek. Lucilla z powodzeniem krzewiła kulturę i oświatę, z pomocą nauczycieli utworzyła koło Związku Młodzieży Wiejskiej, była jedną z założycielek Koła Gospodyń Wiejskich. W 1984 roku nadano jej Złoty Krzyż Zasługi. W domowej kolekcji są też : odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" i złota odznaka " Zasłużony dla Dolnego Śląska". Pomagała mieszkańcom Dziwiszowa pisać przemówienia na różne okazje. Nigdy nie odmówiła prośbom. W miarę możliwości nie ujawniając nazwiska, pomagała materialnie osobom potrzebującym wsparcia.

Podczas ostatniego pożegnania, na cmentarzu w Dziwiszowie zacytowano ostatnią zwrotkę jednej z jej piosenek. To było przesłanie Lucilli Bieniek dla żyjących:              Niech twoje skargi serce ukryje, miej wciąż dla ludzi pogodną twarz i ciesz się, ciesz się, że jeszcze żyjesz, bo tylko jedno życie masz ,

 

 

 

              BIBLIOTEKA W JEŻOWIE SUDECKIM POLECA NOWOŚCI.(LIPIEC 2018)

ZABIERZ NA WAKACJE  DOBRĄ  KSIĄŻKĘ.

Lucinda Riley: Siedem Sióstr. Nastrojowa Pełna Magii Saga Rodzinna

Adrienne Celt : Córki. Mistyczna opowieść o czterech pokoleniach kobiet i rodzinnej klątwie .Przesiąknięta polskim folklorem saga o  córkach i ich matkach.

Dorota Gąsiorowska: Melodia zapomnianych miłości. Czy muzyka zaklęta w starych skrzypcach otworzy drzwi do tajemnicy sprzed lat.

Maria Czubaszek: Ostatni dymek.

Tanya Valko: Miłość Na Bali , Okruchy Raju.  Wstrząsająca historia Polki,która poślubiła muzułmana.

Agnieszka Olejnik: Szukam właśnie ciebie.-to powieść o miłości,która nie spada jak grom z nieba,lecz rodzi się powoli.

Katarzyna Michalak:Przepis na szczęście. Najlepiej rozsiąść się w wygodnym fotelu,zaparzyć sobie herbatę i dać się uwieść magicznym opowieściom.

Agnieszka Krawczyk:Magiczne miejsce,Dolina mgieł i róż,Ogród księżycowy,Jezioro szczescia.  Piękna powieść o tym ,że trzeba mocno wsłuchać się w siebie,aby odnależć szczęście.

Krystyna Mirek :Francuska opowiesć.- Piękna  opowieść skąpana w słońcu południowej Francji,w której smaki,zapachy i uczucia tworzą niespotykaną feerie emocji.

ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA.

 

Zapraszam Czytelników do wypożyczania nowości wydawniczych,zakupionych w lipcu 2018 roku przez Bibliotekę w Dziwiszowie:

-Katarzyna Michalak

Seria mazurska:" Gwiazdka z nieba","Promyk słońca ","Kropla nadziei".

-Karolina Wilczyńska

Cykl na kwiatowej:" Wędrowne ptaki","Zamarznięte serca"," Dotyk słońca".

-Tanya Valko

Arabska saga powraca przedstawiając dalsze losy kobiet w świecie Kalifatu:

"Arabski mąż".

-Martha Hall Kelly

Debiutancka powieść opisująca trudy życia w powojennej Polsce:

"Liliowe dziewczyny".

-Justyna Kopińska

Zbiór reportaży :"Z nienawiści do kobiet"

-Cristina Morató

Fascynująca opowieść o życiu sześciu kobiet :"Królowe przeklęte".

Zapraszam również do wypożyczania nowych poradników:

-"Jak dbać o koty i kocięta? Wszystko co musisz wiedzieć aby Twój kot był zdrowy i szczęśliwy."

-"Detoks"( poradnik medyczny, jak oczyścić organizm i zadbać o zdrowie).

I wiele innych książek zakupionych do Biblioteki w Dziwiszowie.

 

    UWAGA URLOP

 OD 30.07.2018 DO 17.08.2018 BIBLIOTEKA W JEŻOWIE SUDECKIM NIECZYNNA.

 

 UWAGA URLOP

Drodzy czytelnicy biblioteka w Dziwiszowie będzie nieczynna

od 23 lipca do 20 sierpnia 2018r.

 

ZAPRASZAMY DO NASZEGO KĄCIKA WYMIANY KSIĄŻEK!

  Drodzy Rodzice! 

Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród naszych dzieci i ich rodziców. Książkę będzie można zabrać ze sobą do domu zapoznać sie z nią, po czym należy ją odnieść z powrotem do biblioteki lub zostawić w domu jak bardzo będzie  się książka podobać.

Ale to nie wszystko- jesli w waszej domowej biblioteczce znajdują sie książki z których już  się nie korzysta, można je przynieść do biblioteki i zostawić w Kąciku Wymiany.Mamy nadzieje, że wymiana książek sprawi Wam wiele radości

i  przyjemności.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY PRZY ROZBUDOWIE

KĄCIKA WYMIANY KSIĄŻEK

BIBLIOTEKA DZIWISZÓW

      

 

 

 

                                         UWAGA URLOP

Biblioteka w Siedlęcinie jest nieczynna od dnia 25.06. do  29.06. 2018 r.    

 

                     NOWOŚCI CZERWIEC 2018

Biblioteka w Siedlęcinie zakupiła nowości wydawnicze . Zapraszam wszystkich czytelników do bibblioteki , napewno każdy z państwa znajdzie dla siebie ulubioną lekturę. 

Polecam dalsze tomy Sagii Bałkańskiej Agnieszki Walczak- Chojeckiej:"Nie czas na zapomnienie "i 3 tom :"Nie czas na pożegnanie . Kto czytał 1 tom , napewno jest ciekawy jak potoczyły się dalsze losy Chorwatki Jaśminy i Serba Dragana ,oraz losy grupy młodych ludzi na tle bałkańskiej wojennej zawieruchy lat dziewięćdziesiątych. 

Miłośników Katarzyny Bondy zapraszam na kolejną książkę o utalentowanej profilerce Saszy Załuskiej pt. "Czerwony pająk". kolejne portrety psychologiczne zbrodniarzy krok po kroku prowadzą do odkrycia mrocznej tajemnicy z własnej przeszłości. 

Godna zaineresowania jest Saga von Becków Joanny Jax : "Dziedzictwo" i "Piętno".Poruszająca opowieść o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. 

Interesujący jest najnowszy cykl powieści - Kwiat paproci - Katarzyny Berenika Miszczuk. Autorka "Szeptuchy" po raz koleny zabierze nas do magicznego świata słowiańskich wierzeń, pradawnych obrzędów, zazdrości i wielkiej miłości w tle.

Kolejny bestseller Lee Childa " Nocna Runda" zadowoli zarówno Panów jak i Panie , którzy uwielbiają dobrą sensację.                                                           Norweski specjalista od mocnych wrażeń Jo Nesbo opowiada na nowo najbardziej krwawą sztukę mistrza dramatu w powieści "Macbeth".                Polecam kolejny tom bestsellerowej serii o Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim Remigiusza Mroza pt. " Testament" oraz ostatnią część z Wiktorem Forstem  "Zerwa", którą się pochłania. Lektura przypomina oglądanie filmu sensacyjnego  z porażającą  ilością efektów specjalnych. 

Tonya Valko wydała kolejny tom "Arabski Syn "o losach polek w bliskowschodnim świecie. 

Te i inne książki zakupione do biblioteki, które można  obejrzeć w naszej galerii, czekają na państwa.  SERDECZNIE ZAPRASZAM !

Nic nie zastąpi ciekawej książki, która potrafi nas zabrać w świat magii, miłości, przepięknych krajobrazów, zagmatwanych losów bohaterów, akcji , zbrodni , wojen itp. Warto czytać , bo książka to nasz przyjaciel, który zawsze jest z nami, potrafi nas wyrwać z szarej codzienności i trosk. 

 

 

                                               DZIEŃ MATKI

MAMA  to osoba,która może  zastąpić każdego ale nikt nie jest w stanie zastąpić Jej.

 

 Z tej okazji została zrobiona gazetka w bibliotece. 

 

           NOWOŚCI WYDAWNICZE W BIBLIOTECE JEŻÓW SUDECKI

W miesiącu maju 2018 zakupiono nowości wydawnicze. Serdecznie zpraszam wszystkich czytelników do biblioteki . Są naprawde ciekawe pozycje,które umilą nam czas. ZAPRASZAM DO NASZEJ GALERII  tam można zobaczyć wszystkie pozycje.

 

                                 LEKCJA BIBLIOTECZNA

 

Dnia 8.05.2018 w Bibliotece Gminnej  w Jeżowie Sudeckim odbyła się lekcja biblioteczna z klasą "0".Temat spotkania : "Jak powstaje książka".W spotkaniu udział wzięło 12 dzieci.

 

 

              XV OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK  

Zapraszamy wszystkich czytelnikow małych i dużych do odwiedzania naszych bibliotek a każdy czytelnik otrzyma drobny upominek .

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

                           CZYTANIE BAJEK W BIBLIOTECE

Zapraszam małych czytelników do biblioteki w Siedlęcinie  na czytanie bajek w w pierwszy piątek każdego miesiąca .

 

                       ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do Książnicy Karkonoskiej dnia 21. kwietnia na godzinę  15 na prelekcję : zioła dla zdrowia, urody i kuchni.  

 

 

 

 

                         KONKURS PLASTYCZNY MDK

Zapraszamy na konkurs  organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze , ul.  M. Skłodowskiej-Curie 12. Regulamin oraz karty zgłoszeń są  dostępne w bibliotece . 

 

 ZAPRASZAM CZYTELNIKÓW DO GALERII .

 

W galerii sa wyświetlane  nowowości wydawnicze które znajdują się w naszych bibliotekach. Serdecznie zapraszam do jej oglądania i zapoznania , jakie oferujemy książki do poczytania . Jest w czym wybierać. Myślę ,że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł mile spędzić czas . 

Przypominam ,że można zgłaszać poprzez kontakt  pozycje , kóre państwo chcielibyście przeczytać, a nie ma ich jeszcze w bibliotece. 

 

 ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE WIELKANOCNE 2018

 

            ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH DO BIBLIOTEK

                          EDYCJA 2017 - PODSUMOWANIE

 

Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Jeżów Sudecki od kilku lat systematycznie uzyskuje dotacje z Biblioteki Narodowej na zakup nowości wydawniczych 

PRIORYTET 1 - "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek"

Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020.

Głównym celem jest zwiększenie atrakcyjności oferty dla bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.

W roku 2017 Biblioteka otrzymała na na zakup książek dotację w wysokosci  4 500,00 zł , za którą zakupiono 176 nowych książek do biblioteki  w Jeżowie Sudeckim, Siedlęcinie i Dziwiszowie. 

 

 

NOWA STRONA INTERNETOWA  GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ GMINY JEŻÓW SUDECKI - 

Drodzy Czytelnicy !

Idąc z duchem czasu oraz wychodząc naprzeciw naszym Czytelnikom, uruchamiamy nową stronę internetową Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jej zawartością.

Ta strona w naszym zamyśle ma być źródłem podstawowej wiedzy o Bibliotece i jej działalności, ale także nowym medium wymiany informacji pomiędzy Biblioteką a Czytelnikami.

Na naszej stronie będziecie mogli Państwo zapoznać się z nowościami wydawniczymi zakupionymi do naszej Biblioteki lub poprosić o pomoc w znalezieniu potrzebnych informacji.Chcemy także, aby państwo brali czynny udział w tworzeniu naszego księgozbioru. W kontaktach jest zakładka , która ułatwi kontakt z Biblioteką , dzięki której każdy będzie mógł przysłać nam propozycję swoich wybranych pozycji. 

Będziemy  na bieżąco informować o tym , co dzieje się w "świecie książek" i w samej Bibliotece. 

Chcemy aby nasza Biblioteka była dla Państwa źródłem wiedzy, z którego możecie zawsze korzystać, ale także miejscem, do którego będziecie przychodzić z przyjemnością. 

Mamy nadzieję, że wszystkich zainteresuje ta nowa forma kontaktu i wymiany informacji.Liczymy przy tym na pomoc przy kreowaniu zawartości naszej strony. 

Wszelkie uwagi są mile widziane.

Zapraszamy na nową stronę biblioteki !

 

 

 

biblioteka.jezowsudecki.pl © 2017 - 2018
Tworzenie stron Jelenia Góra
Projekt i wykonanie